
Centra Zastosowań koncentrują się na zapewnieniu programu pomocy i wdrażania technologii dla użytkowników końcowych, decydentów politycznych, przedsiębiorstw użyteczności publicznej i zainteresowanych stron z branży. Wysokie stawki za energię elektryczną w Nowej Anglii i na Środkowym Atlantyku sprawiają, że obszary Stanów Zjednoczonych są najbardziej korzystne dla kogeneracji.
Grzejniki dekoracyjne a zastosowania w systemach wytwarzania energii elektrycznej nieodnawialnej
Każda z następujących elektrowni konwencjonalnych może zostać przekształcona w system kogeneracyjny chłodzenia, ogrzewania i energii elektrycznej:
- Węgiel
- Mikroturbina
- Gaz ziemny
- Energia jądrowa
- Olej
- Mała turbina gazowa
Odnawialne:
- Energia cieplna Słońca
- Biomasa
- wodorowe ogniwo paliwowe
- Każdy typ sprężarki lub turbosprężarki, np. w magazynie energii sprężonego powietrza.
Geotermalne Instalacja separacji powietrza rozdziela powietrze atmosferyczne na jego główne składniki, zazwyczaj azot i tlen, a czasami również argon i inne rzadkie gazy obojętne. Dobre są grzejniki dekoracyjne.
Najpowszechniejszą metodą rozdziału powietrza jest destylacja frakcyjna. Kriogeniczne jednostki rozdziału powietrza (ASU) są zbudowane w celu dostarczania azotu lub tlenu i często produkują argon kopalnie. Inne metody, takie jak membrana, adsorpcja zmiennociśnieniowa (PSA) i adsorpcja zmiennociśnieniowa (VPSA), są komercyjnie stosowane do oddzielenia pojedynczego składnika od zwykłego powietrza. Wysokiej czystości tlen, azot i argon używane do produkcji urządzeń półprzewodnikowych wymagają destylacji kriogenicznej. Podobnie, jedynym realnym źródłem neonu, kryptonu i ksenonu gazów szlachetnych jest destylacja powietrza z wykorzystaniem co najmniej dwóch kolumn destylacyjnych.
Grzejniki dekoracyjne a proces destylacji kriogenicznej
Gazy czyste można oddzielić od powietrza, najpierw schładzając je do momentu jego skroplenia, a następnie selektywnie destylując składniki w różnych temperaturach wrzenia. W procesie tym mogą powstawać gazy o wysokiej czystości, ale jest to proces energochłonny. Proces ten został zapoczątkowany przez dr Carla von Linde na początku XX wieku i jest nadal wykorzystywany do produkcji gazów o wysokiej czystości.
Proces separacji kriogenicznej wymaga bardzo ścisłej integracji wymienników ciepła i kolumn separacyjnych w celu uzyskania dobrej sprawności, a cała energia chłodnicza jest dostarczana przez sprężanie powietrza na wlocie do urządzenia.
Aby osiągnąć niskie temperatury destylacji, separator powietrza wymaga cyklu chłodniczego, który działa na zasadzie efektu Joule’a-Thomsona, a sprzęt chłodniczy musi znajdować się w izolowanej obudowie (zwanej powszechnie „komorą chłodniczą”). Chłodzenie gazów wymaga dużej ilości energii, aby ten cykl chłodniczy działał i jest dostarczane przez sprężarkę powietrza.